PEDIATRA

Rodzice dzieci od urodzenia do 2 roku życia mogą umówić się na konsultację do lekarza pediatry.

Potrzeby żywieniowe zmieniają się z wiekiem – organizm kobiety, spodziewającej się dziecka, powinien być dobrze przygotowany już na etapie planowania ciąży.

W ciąży szczególnie ważne będzie unikanie infekcji, opieka specjalistów jeśli przyszła mama ma choroby przewlekłe i prawidłowa zbilansowana dieta wzbogacona w kwas foliowy.

Gdy rodzi się mały człowiek – najwłaściwsze, choć nie zawsze możliwe – jest karmienie piersią. Zabezpiecza potrzeby żywieniowe, potrzebę ssania i bliskości. Po skończonym 4. miesiącu życia rozszerzamy systematycznie dietę o przeciery warzywne, owoce, mięso i najczęściej obserwujemy, że niemowlę prawidłowo rośnie i prawidłowo się rozwija, ale czasem pojawiają się problemy. Mogą się pojawić problemy z przystawianiem dziecka do piersi, zwłaszcza u dziecka, które w pierwszych tygodniach swojego życia  było chore lub odżywiane przez sondę. Osłabiony odruch ssania, niechęć do jedzenia pokarmów stałych, krztuszenie się grudkami to niektóre z problemów, które rozwiązać pomoże neurologopeda.

Neofobia, czyli niechęć do próbowania nowych pokarmów czy wręcz awersja pokarmowa, problemy z zasypianiem sprawią, że rodzice mogą zasięgnąć porady psychologa.

Rolą pediatry jest czuwanie nad prawidłowym wzrastaniem i odżywieniem dziecka oraz ocena jego rozwoju psychoruchowego. Zwracamy uwagę na to jak długo trwa posiłek i czy dziecko sygnalizuje głód a rodzice dobrze odczytują te sygnały. Czy pojawiają się trudności w karmieniu. Czy dziecko ulewa – pamiętając o tym, że ulewania najczęściej są fizjologią, jeśli dotyczą małego, dobrze odżywionego i prawidłowo rozwijającego się niemowlęcia. Pytamy o stolce, rytm wypróżnień. O zasypianie, drzemki i sen nocny. O to jak dziecko spędza czas, czy małe niemowlę głuży, starsze gaworzy, oceniamy w jakim jest kontakcie z rodzicem i badającym, pytamy i oceniamy czy jego zachowanie budzi niepokój rodzica lub lekarza. Oceniamy realizację szczepień ochronnych, pytamy o dotychczasową historię chorowania. Wreszcie odnosimy się do siatek centylowych, które są obiektywnym wskaźnikiem wzrastania.

Na podstawie pogłębionego wywiadu i badania fizykalnego staramy się zdiagnozować zaburzenia odżywiania i zaplanować postępowanie, które ma na celu niwelowanie nieprawidłowości, a później ocenić skutki naszych interwencji na wizycie kontrolnej. 

poradnictwo pediatryczne

PORAD UDZIELAJĄ:

lek.med. Anna Ziemba – pediatra neonatolog
lek.med. Agnieszka Kielc -pediatra

Privacy Preference Center