Profilaktyczne badanie USG wykonywane u dzieci do lat 2 obejmuje:
USG przezciemiączkowe lub jamy brzusznej (1 r.ż.)
USG jamy brzusznej (2 r.ż.)
Ultrasonografia jest cennym narzędziem w diagnostyce chorób wieku dziecięcego. Jest to metoda bezpieczna, zatem może być powtarzalna.
W dobie nowoczesnej medycyny posługującej się nie tylko słuchawką lekarską jest atrakcyjnym badaniem przy rozwiązywaniu wielu problemów klinicznych.
Wykonywane od kilkunastu lat profilaktyczne badania usg stawów biodrowych pokazały, że odpowiednio wczesne wykrycie wady/rozwojowa dysplazja stawu biodrowego/ umożliwia wczesne wyleczenie.
W pierwszym roku życia wskazane jest profilaktyczne wykonanie badania usg przezciemiączkowego oraz jamy brzusznej.
Badania te służą wczesnej diagnostyce wad wrodzonych, a także wykrywaniu wczesnych stadiów chorób rozpoczynających się w wieku niemowlęcym. Należy również pamiętać, że obrazowanie mózgu /usg przeciemiączkowe/ wiąże się z obecnością okienek akustycznych jakimi są głównie: ciemię przednie, ciemię tylne.
Ciemię przednie zarasta do 10-20 miesiąca życia zaś ciemię tylne do 3 miesiąca życia. Dlatego pierwszy i drugi rok życia to dobry czas na wykonanie badania obrazującego mózg oraz narządy jamy brzusznej.
BADANIE WYKONUJE:
lek. med. Małgorzata Gawor – pediatra neonatolog
lek. med. Aleksandra Margol-Szczerbicka – pediatra
lek. med. Ireneusz Królicki – pediatra radiolog
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.Zgoda