Kategorie
news

USG u dzieci do lat 2

Jednym z badań dostępnych w ramach realizowanego przez nas projektu jest profilaktyczne badanie USG wykonywane u dzieci do lat 2 obejmujące:

  • USG przezciemiączkowe lub jamy brzusznej (1 r.ż.)
  • USG jamy brzusznej (2 r.ż.)

Ultrasonografia jest cennym narzędziem w diagnostyce chorób wieku dziecięcego. Jest to metoda bezpieczna, zatem może być powtarzalna. W dobie nowoczesnej medycyny posługującej się nie tylko  słuchawką lekarską  jest atrakcyjnym badaniem przy rozwiązywaniu wielu problemów klinicznych.

Wykonywane od kilkunastu lat profilaktyczne badania usg  stawów biodrowych pokazały, że odpowiednio wczesne wykrycie wady (rozwojowa dysplazja stawu biodrowego) umożliwia jej wczesne wyleczenie.

W pierwszym roku życia wskazane jest profilaktyczne  wykonanie  badania usg przezciemiączkowego oraz jamy brzusznej. Badania te służą wczesnej diagnostyce wad wrodzonych, a także wykrywaniu wczesnych stadiów chorób rozpoczynających się w wieku niemowlęcym. Należy również pamiętać, że obrazowanie mózgu (usg przeciemiączkowe) wiąże się z obecnością okienek akustycznych jakimi są głównie :ciemię przednie, ciemię tylne. Ciemię przednie zarasta do 10-20 miesiąca życia, zaś ciemię tylne do 3 miesiąca życia. Dlatego pierwszy i drugi  rok życia  to dobry czas na wykonanie badania obrazującego mózg  oraz narządy jamy brzusznej.

Privacy Preference Center